بخش ها»پرتو درمانی» پرتو درمانی خارجی

پرتو درمانی خارجی

پرتودرمانی خارجی رایج ترین نوع پرتو درمانی است. دلیل نامیدن این نوع پرتودرمانی به عنوان پرتودرمانی خارجی این است که اشعه از دستگاهی خارج از بدن به بافت سرطانی تابیده می شود. برای این منظور، از یک دستگاه برای دادن دزی از انرژی مانند اشعه ايكس برای حمله به سلول ها و بافت های سرطانی استفاده می شود. این روش درمان معمولا روزانه و در طی چند هفته انجام می شود. زمان این نوع درمان معمولا 20 تا 30 دقیقه است که زمان دریافت پرتو به چند ثانیه محدود می شود.
 در مرکز تخصصی رادیوتراپی و انکولوژی رضا (ع)، رادیوتراپی خارجی از طریق روش های زیر به بیمار ارائه می گردد.

پرتودرمانی تطبیقی سه بعدی (3DCRT) :

در درمان تطبیقی سه بعدی با توجه به اطلاعات آناتومیکی بیمار، میدان درمانی تا حد ممکن به ناحیه مورد درمان تطبیق می یابد و در نتیجه این امر تحویل دز به ارگان هدف با دقت بیشتر و به کفایت انجام شده و دز دریافتی توسط ارگان های سالم به حد کافی کاهش می یابد. در این تکنیک درمانی، شدت اشعه تحویلی به بیمار از هریک از میدان های درمان یکنواخت می باشد و برای تعدیل این شدت در هر میدان معمولا از گوه ها یا جبران گرها استفاده می شود.

پرتو درمانی با شدت متغیر (IMRT):

 در اسفند ماه 1395 برای اولین بار در کشور بر اساس استانداردهای علمی بین المللی، تکنیک پرتودرمانی با شدت متغییر (IMRT) به صورت کلینیکال راه اندازی شد. در کشورهای توسعه یافته این تکنیک بیش از 20 سال است که شیوه استاندارد پرتودرمانی شناخته شده که در نوع خود بسیار بهینه تر و موثر تر از شیوه های رایج درمان در کشور ما می باشد.

برای ارایه این تکنیک درمانی نیاز به دستگاه های شتاب دهنده خطی پیشرفته مجهز به محدود کننده های چند برگه ای (MLC) می باشد تا بتوان با دقت بسیار بالایی بافت های سالم بسیار نزدیک به تومور را از آسیب اشعه، مصون داشت. همچنین این سیستم های درمانی برای استفاده در تکنیک های درمانی پیشرفته باید مجهز به سیستم های تصویر برداری دقیق در اتاق درمان باشند تا بتوان به کمک آن ها از موقعیت دقیق تومور و بافت های سالم اطراف آن در هر جلسه درمانی اطلاع حاصل کرد.

مرکز تخصصی رادیوتراپی و انکولوژی رضا (ع) به عنوان بزرگ ترین مرکز پرتودرمانی کشور، مجهز به 5 دستگاه شتاب دهنده خطی است که از این تعداد، 2 دستگاه پیشرفته آن به همراه امکانات تصویر برداری در اتاق درمان، به درمان های پیشرفته اختصاص یافته است. این مرکز تنها مجموعه پرتو درمانی در کشور است که مجهز به یک سیستم سی تی اسکن تخصصی رادیوتراپی در اتاق درمان است. این سیستم روی یک ریل به سمت بیمار حرکت کرده و از بیمار در جلسات درمان تصویر برداری می کند.

از این تکنیک درمانی می توان برای درمان سرطان های: پروستات، سروگردن، دستگاه گوارش، زنان، ریه، تومورهای مغزی و دیگر تومورها استفاده نمود. در این تکنیک، تیم درمان قادر خواهد بود بافت های سالم و حساس اطراف تومور را حفظ کرده و به همین دلیل مقدار تابش رسیده به تومور را افزایش دهد که این خود منجر به کنترل کامل و درمان تومور خواهد شد.

مجددا خاطر نشان می سازد علاوه بر این که این تکنیک برای بسیاری از بیماران مفید است، برای درمان برخی بیماران که بافت های بسیار حساسی به مجاورت تومور دارند (مانند بیماران ناحیه سر و گردن) ضروری به نظر می رسد. همچنین بیمارانی که نیازمند پرتودرمانی مجدد هستند و به واسطه محدودیت آستانه تحمل بافت های سالم اطراف تومور، امکان پرتودرمانی آن ها به شیوه های معمول میسر نیست، می توانند از این تکنیک سود ببرند.

این تکنیک به هدایت سارا عبدالهی مدیر تحقیق و توسعه پرتودرمانی مرکز، برای بیماران سر و گردن و پروستات به بهره برداری کلینیکی رسیده و در حال حاضر نیز تحت نظارت کامل پزشکان متخصص مرکز و ایشان در تمام دوره درمان در حال اجرای کلینیکی است.

پرتو درماني تمام بدن (TBI):

در این تکنیک پرتودرمانی اشعه به تمام بدن بیمار منتقل می شود و کل بدن در میدان درمان قرار می گیرد. این تکنیک یک روش درمانی رایج برای بیماری هایی شامل لنفوما، لوکمی غیر هوچکین و آنمی انا پلاستیک می باشد. در مواردی مانند پیوند مغز استخوان آلوجنیک نیز از این تکنیک در کنار شیمی درمانی برای سرکوب سیستم ایمنی بدن بیمار استفاده می شود. در نهایت، هدف اصلی از پرتودرمانی تمام بدن می تواند از بین بردن سلولهای سرطانی باقی مانده و یا سرکوب سیستم ایمنی بدن بیمار باشد تا احتمال رد پیوند کاهش یابد. همچنین در مواردی که شیمی درمانی به تنهایی قادر به حذف کامل سلولهای سرطانی نیست ( مانند مایعات اطراف مغز و یا ستون نخاعی) نیزاز پرتو درمانی تمام بدن استفاده می شود. در مرکز تخصصی رادیوتراپی و انکولوژی رضا (ع) این تکنیک در حال راه اندازی برای انرژی 15 MV و18MV در دو شتاب دهنده مستقل می باشد که بزودی به مرحله اجرای کلینیکی خواهد رسید.

در کلیه تکنیک های فوق برای درمان صحیح و دقیق ناحیه مورد نظراز تکنیک تصویربرداری قبل از درمان کمک گرفته می شود که به این تکنیک، درمان به کمک تصویر یا IGRT می گویند.

پرتودرمانی تصویر هدایت يا (IGRT):

پرتو درمانی تصویر هدایت، فرایند تصویربرداری پیوسته دو یا سه بعدی است که درحین درمان رادیوتراپی انجام می شود. در این روش قبل از هر درمان، با تصویر برداری از ناحیه درمان اطمینان حاصل می شود که ناحیه مورد تابش با ناحیه تعیین شده در درمان طراحی شده انطباق کامل دارد.

این تکنیک در مرکز تخصصی رادیوتراپی و انکولوژی رضا (ع) با دستگاه های Electronic Portal Imaging اجرا می شود و دستگاه Simense Definition As Open Ct به عنوان ابزار دقیق تر در حال راه اندازی است.

برای آشنایی با بخش پرتو درمانی به آدرسhttps://www.aparat.com/v/BqV0fمراجعه کنید
...در حال انجام عملیات لطفا منتظر بمانید